Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00
AKTUALNOŚCI

ZE ŚWIATA VITROLIVE

Higiena w czasie miesiączki – radzimy

Przestrzeganie zasad higieny intymnej znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się uporczywych podrażnień i infekcji. W szczególności jej utrzymanie jest ważne w momencie wystąpienia miesiączki. Odpowiednia dbałość o okolice intymne w tym czasie gwarantuje nie tylko komfort fizyczny, ale też psychiczny.

Dbałość o higienę w trakcie miesiączki to sprawa niełatwa. Wie to chyba każda kobieta. Najważniejsze w tym czasie jest, by pozwolić na swobodne usuwanie złuszczającej się śluzówki macicy, a dodatkowo zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu. Kluczem do sukcesu jest szybki prysznic rano i wieczorem, a poza tym higiena stosowana w miarę potrzeb. Pamiętajmy, że w czasie miesiączki lepiej brać prysznic niż zanurzać się w wannie, gdyż gorąca kąpiel nasila krwawienie.

Jak dbać o siebie w ciągu dnia? Okazuje się, że wcale nie trzeba podmywać się po każdym pobycie w toalecie, zwykle wystarczy odświeżyć się nawilżaną chusteczką do higieny intymnej. Nie można jednak absolutnie zapomnieć o częstej wymianie podpasek i tamponów! Mimo że są zwykle bardzo chłonne, nie powinno się używać ich dłużej niż 4 godziny. Bez przesady? Wcale nie! Pamiętajmy, że na pożywce z krwi mnożą się bakterie, a poza tym wilgotna podpaska może powodować odparzenia. Zbyt długo trzymany tampon z kolei tamuje usuwanie wydzieliny. Kwestia ta jest niezwykle istotna ze względu na wyjątkowy stan szyjki macicy w trakcie miesiączki, która to wówczas jest otwarta i łatwiej do niej przeniknąć patogenom.