Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00
AKTUALNOŚCI

ZE ŚWIATA VITROLIVE

Przygotowujesz się do ciąży? Nie zapomnij o zdrowych zębach!

Udowodniono, że próchnica wpływa na przebieg ciąży i porodu. Nieleczona, może stać się przyczyną uogólnionego zakażenia i spowodować nie tylko niską masę urodzeniową dziecka, ale nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu. Nierzadko zdarza się również, że infekcje rozwijające się w jamie ustnej, drogą krwionośną przedostają się do macicy i bywają przyczyną powikłań ciąży. Jak zapobiec problemom?

Najważniejsza jest codzienna higiena jamy ustnej. Pamiętaj, aby:

1. szczotkować zęby pastą z fluorem (1450 ppm fluoru) 2x dziennie

2. w miarę możliwości oczyszczać zęby po każdym posiłku

3. codzienne oczyszczać zęby nitką dentystyczną

4. stosować dodatkowe preparaty do higieny jamy ustnej, uwalniających fluor – bezalkoholowe płukanki z fluorem 0,02% NaF (2x dziennie) i 0,05% NaF (1x dziennie)

5. w sytuacji wystąpienia wymiotów przepłukać jamę ustną wodą i odroczyć mycie zębów ok. pół godziny (zapobieganie erozji szkliwa)

Dodatkowo zalecane jest płukanie jamy ustnej roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka do herbaty na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody) oraz spożywanie posiłków bogatych w białko np. serów.

W celu zachowania zdrowia jamy ustnej konieczne są również 2 wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym: pierwsza w 3. -4., druga w 8. miesiącu ciąży.

W sytuacji potrzeb leczniczych, zgodnie z rekomendacjami, najbezpieczniejszy dla działań stomatologicznych jest 2. trymestr ciąży (dokładnie okres 14-20 tydzień ciąży). Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że zaniechanie leczenia do czasu rozwiązania stwarza większe zagrożenie dla matki i dziecka, niż wdrożenie procedur stomatologicznych w każdym trymestrze ciąży!