Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00
AKTUALNOŚCI

ZE ŚWIATA VITROLIVE

Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży – co może oznaczać?


Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Jest on dowodem na to, że dziecko rośnie i porusza się. Niestety może też oznaczać, że w organizmie mamy dzieje się cos niepokojącego. Kiedy być zupełnie spokojną, a w jakich sytuacjach bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem?


Objawy, o które nie musimy się martwić:
1) W pierwszych trzech miesiącach ciąży pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dostaje się większa niż zwykle ilość krwi, dlatego też stają się one obrzmiałe i bardzo tkliwe. Objawy bólowe są wówczas podobne do dolegliwości towarzyszącym miesiączce.
2) Macica rozciąga trzymające ją więzadła, a to może wywołać uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach.
3) Rosnąca macica zaczyna też uciskać sąsiadujące z nią narządy, takie jak na przykład pęcherz moczowy – to również powoduje bolesność w podbrzuszu.

Sytuacje, w których należy jak najszybciej udać się do lekarza:
1) Kiedy objawom bólowym towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, możemy obawiać się odklejania łożyska, przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Bóle stają się wówczas silniejsze i zazwyczaj wykazują regularność, występując w odstępach kilku- lub kilkunastominutowych.
2) Jeśli bóle mają charakter skurczowy i występują regularnie (pojawiają się więcej niż 10 razy na dobę), a dodatkowo towarzyszy im twardnienie brzucha – może to być sygnałem rozpoczynającego się porodu.
3) Towarzyszące bólom wymioty, biegunka lub gorączka mogą świadczyć z kolei o zatruciu pokarmowym, zapaleniu wyrostka robaczkowego czy też pęcherza moczowego.

W każdej z sytuacji niepokojących NIEZWŁOCZNIE skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.