Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00
AKTUALNOŚCI

ZE ŚWIATA VITROLIVE

Stres matki obniża płodność syna?

Jak dowodzą najnowsze, opublikowane na łamach magazynu Human Reproduction badania, stres we wczesnej fazie ciąży wiąże się ze zmniejszeniem funkcji rozrodczych u męskiego potomstwa. Jak to możliwe?

Dane pochodzą z Raine Study w Australii Zachodniej, czyli wielopokoleniowego badania, które rekrutowało prawie 3 000 kobiet w 18 tygodniu ciąży w okresie od maja 1989 r. do listopada 1991 r. Na jego podstawie odkryto, że mężczyźni, których matki we wczesnej fazie ciąży (0-18 tydzień) narażone były na trzy lub więcej stresujących życiowych zdarzeń, mieli średnio o 36% zmniejszoną liczbę plemników w ejakulacie, o 12% obniżoną ruchliwość plemników jak i o 11% niższy poziom testosteronu w porównaniu z mężczyznami, którzy w łonie matki nie byli narażeni na żadne stresujące wydarzenia.

Sugeruje to, że stresujący tryb życia kobiety we wczesnej ciąży, czyli w okresie kluczowym dla rozwoju męskich narządów płciowych, może mieć długofalowe skutki. Co ciekawe, jeżeli sytuacje takie mają miejsce w późnej ciąży, nie zauważa się tej zależności.

Spekuluje się, że właśnie ten konkretny czynnik może być przyczyną spadku całkowitej liczby plemników u zachodnich mężczyzn.

Profesor Hart twierdzi jednak, że mało prawdopodobne jest, aby narażenie na stresujące wydarzenia życiowe we wczesnej ciąży spowodowało, że mężczyzna stanie się bezpłodny. Jednak zdecydowanie po połączeniu tego faktu z innymi czynnikami obniżającymi płodność męską, stres matki we wczesnej ciąży przyczynia się do zwiększenia ryzyka niepłodności.