8 marca, 2021

Międzynarodowy Dzień Kobiet – skoncentrujmy się na płodności kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet to moment celebracji kobiecości na całym świecie, ale także rozmów o problemach, z którymi się borykają się panie, w tym niepłodności. Należy pamiętać, że niepłodność jest powszechna i występuje niezależnie od płci. Co determinuje niepłodność kobiet, jakie są jej możliwe przyczyny i jakie kroki można podjąć, aby ją przezwyciężyć?

Co powoduje niepłodność kobiet?

Spośród wielu przyczyn niepłodności kobiet jako główne z nich możemy wskazać:

Zaburzenia jajeczkowania
Jeśli kobieta owuluje rzadko lub wcale, jest to uważane za zaburzenie jajeczkowania, na przykład:

 • Zespół policystycznych jajników: to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. PCOS często powoduje nieprawidłowy wzrost włosów na twarzy lub ciele, trądzik, otyłość i insulinooporność. PCOS może znacząco wpłynąć na płodność kobiety.
 • Przedwczesna niewydolność jajników – przedwczesna niewydolność jajników to utrata funkcji jajników przed 40 rokiem życia. Jeśli kobieta ma przedwczesną niewydolność jajników, jej jajniki nie produkują już komórek jajowych.

Uszkodzone jajowody
Jeśli jajowody kobiety zostaną uszkodzone w wyniku operacji lub infekcji przenoszonej drogą płciową, może to uniemożliwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Uszkodzone jajowody mogą również blokować naturalne przemieszczenie się zapłodnionej komórki jajowej do macicy.

Mięśniaki
Łagodne narośla w mięśniu macicy mogą rosnąć wewnątrz macicy, w ścianie macicy lub na zewnątrz macicy. W zależności od pozycji i wielkości te nieszkodliwe guzy mogą mieć wpływ na płodność.

Endometrioza
Wiele kobiet na co dzień zmaga się z endometriozą, zaburzeniem, które może wpływać na zdolność kobiety do naturalnego poczęcia. Endometrioza występuje, gdy tkanka macicy wszczepia się w inne miejsca na ciele, powodując ból.

Przeciwciała przeciwko plemnikom
Jeśli plemniki mężczyzny dostaną się do ciała kobiety, czasami są początkowo postrzegane jako niepożądane ciała obce. Przeciwciała w śluzie szyjki macicy zaczynają zwalczać plemniki i spowalniają je.

Wiek
Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na płodność, jest wiek. Wraz ze starzeniem się kobiety wskaźnik płodności zaczyna spadać. Zatem im dłużej kobieta zwleka z decyzją o dziecku, tym bardziej może zmniejszyć swoje szanse na naturalne poczęcie.

Kiedy należy zbadać swoją płodność?

Możesz ocenić swoją płodność w dowolnym momencie. W naszej klinice oferujemy kompleksowe pakiety oceny płodności dla tych, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji na temat swojej płodności.

Zalecamy natychmiastową pomoc w poniższych przypadkach:

 • Masz od 35 do 40 lat i od sześciu miesięcy lub dłużej próbujesz zajść w ciążę w sposób naturalny
 • Twoje miesiączki są bolesne
 • Masz ponad 40 lat
 • Miesiączkujesz nieregularnie lub wcale
 • Doświadczyłaś kilku poronień
 • Zdiagnozowano u Ciebie endometriozę lub chorobę zapalną miednicy
 • Występują u Ciebie zdiagnozowane problemy z płodnością
 • Przeszłaś lub planujesz leczenie onkologiczne.

Jak można ocenić płodność kobiety?

Jeśli martwisz się o swoją płodność, możesz omówić swoją sytuację ze specjalistą ds. płodności podczas wstępnej konsultacji. Lekarz będzie w stanie doradzić, które testy są dla Ciebie odpowiednie. Wyniki testu posłużą następnie do określenia kolejnych kroków, którymi mogą być proste zmiany stylu życia lub bardziej złożone terapie. Testy płodności obejmują:

 • Badanie hormonu AMH: Udokumentowano, że kobiety z niższym AMH mają mniejszą liczbę pęcherzyków antralnych i dlatego produkują mniejszą liczbę komórek jajowych w porównaniu do kobiet z wyższym poziomem. Obecnie większość lekarzy medycyny rozrodu rutynowo stosuje AMH w ocenie płodności w celu oceny funkcji jajników i oszacowania długości pozostałego czasu reprodukcyjnego.
 • Badanie ultrasonograficzne: jest to badanie ginekologiczne, które ocenia macicę w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości. Lekarz ogląda też jajniki w celu określenia liczby pęcherzyków antralnych. Badanie USG jest bezbolesne, może być wykonane w trakcie każdej wizyty ginekologicznej, niezależnie od dnia cyklu.
 • Badanie HyCoSy: Badanie to jest stosowane w niektórych przypadkach w celu wykrycia ewentualnych blokad lub nieprawidłowości w jajowodach, które mogą mieć wpływ na poczęcie.

Jeśli martwisz się o swoją płodność, nie jesteś sama i możesz skorzystać z dostępnych porad i sposobów leczenia. Należy pamiętać, że równie ważne jest sprawdzenie płodności męskiej – powiedz swojemu Partnerowi o badaniu nasienia.
Aby dowiedzieć się więcej na temat oferowanych przez nas usług i tego, co będzie dla Ciebie najlepsze, skorzystaj z naszej strony kontaktowej.