13 września, 2019

Miejskie in vitro w Szczecinie – spotkanie informacyjne dla lokalnych władz i mediów

W związku z rozbudową centrum medycznego Vitrolive o międzynarodowy potencjał, umiejętności, a także nową infrastrukturę postanowiliśmy podsumować dotychczasowe wyniki realizacji szczecińskiego Programu in vitro. „In vitro w Szczecinie: realizacja Programu miejskiego przez klinikę VitroLive Centrum ginekologii i leczenia niepłodności” – takie wydarzenie zorganizowaliśmy w naszym ośrodku, aby opowiedzieć o tym, jak pomagamy mieszkańcom naszego miasta. Wydarzenie, skierowane do lokalnych instytucji zdrowia i mediów, miało na celu także prezentację kliniki uwzględniającą wizytę w najnowocześniejszym laboratorium embriologicznym zapewniającym pacjentom skuteczne i bezpieczne leczenie.

Miejskie in vitro w Szczecinie - spotkanie informacyjne dla lokalnych władz i mediów 1

W chwili obecnej umowa pomiędzy kliniką Vitrolive z Gminą Miasto Szczecin gwarantuje przeprowadzenie 58 cykli leczenia w 2019 r., 28 cykli leczenia w 2020 r. oraz 28 cykli leczenia w 2021 r. W odpowiedzi na duże zainteresowanie Programem pierwotną umowę aneksowano dwukrotnie, zwiększając wartość środków na leczenie w tym roku z pierwotnie przyznanych 145 tys. zł na 290 tys. zł. Globalna umowa opiewająca na kwotę 570 tys. zł pozwoli na wykonanie co najmniej 114 procedur zapłodnienia pozaustrojowego w ciągu całego okresu trwania Programu. Urząd przewiduje dalszą możliwość zwiększenia środków finansowych, zależnie od zainteresowania szczecińskich Par udziałem w Programie. Realizacja świadczeń finansowanych w ramach loklanego programu polityki zdrowotnej odbywać się będzie do dnia 30.11.2021 r.
Do dnia dzisiejszego w Vitrolive Programem objęto 47 Par, które są na różnym etapie leczenia. Spośród 25 pacjentek, u których przeniesiono zarodek do jamy macicy, 10 jest w ciąży klinicznej (tj. potwierdzono czynność serca zarodka w badaniu USG). 4 Pary jeszcze czekają na wynik testu ciążowego. Pierwsze dzieci szczecińskiego Programu urodzą się w styczniu 2020 r.

Miejskie in vitro w Szczecinie - spotkanie informacyjne dla lokalnych władz i mediów 2

Od początku swojego funkcjonowania Vitrolive pomogło przyjść na świat kilku tysiącom dzieci, w tym po technikach medycznie wspomaganej prokreacji – blisko 2,0 tys. Rocznie z usług kliniki korzystają tysiące Pacjentów, których poddaje się zachowawczemu leczeniu farmakologicznemu, a także stosuje się proste (inseminacja domaciczna, IUI) i nowoczesne techniki wspomaganego rozrodu, tj. klasyczne zapłodnienie in vitro (IVF) czy ICSI, którego istotą jest wprowadzenie mikropipetą (pod mikroskopem) pojedynczego plemnika do dojrzałej komórki jajowej. Dotychczas wykonano 5326 wszystkich procedur ICSI/IVF (komercyjnych oraz społecznych). Największy odsetek Pacjentów skupionych wokół Vitrolive pochodzi ze Szczecina i okolic, ale klinikę odwiedzają także Niemcy, Francuzi, Anglicy, a nawet mieszkańcy Brazylii i USA.

Miejskie in vitro w Szczecinie - spotkanie informacyjne dla lokalnych władz i mediów 3

Szczeciński Program in vitro nie jest pierwszym tego typu społecznym kontraktem kliniki z instytucjami publicznymi. Przez cały okres trwania ogólnopolskiego Programu Ministerstwa Zdrowia pn. „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016″ Vitrolive pozostawało jego realizatorem, wykonując zabiegi in vitro finansowane z państwowych środków publicznych. Zespół kliniki wykonał wówczas 1267 procedur ICSI/IVF, pomagając w narodzinach 480 maluchów. Dodatkowo klinika Vitrolive prowadzi leczenie mieszkańców Szczecinka w ramach programu polityki zdrowotnej dot. leczenia niepłodności metodą IVF. Wszystkie Pary objęte Programem spodziewają się dziecka.