13 lipca, 2021

Wizyty z osobami towarzyszącymi – uważaj na swoje dziecko!

Drodzy Pacjenci!
Leczenie niepłodności to temat Pary, dlatego – nawet w czasie szczególnych obostrzeń sanitarnych – zwykle zapraszamy na spotkania z lekarzem w naszej klinice oboje Partnerów. Jest to jednak sytuacja szczególna i uzasadniona medycznie. W momencie rejestracji informujemy zawsze, by do kliniki nie przychodzić z osobami towarzyszącymi, jeśli ich obecność nie jest konieczna do realizacji wizyty (np. z dziećmi, przyjaciółmi czy rodziną). Naszą motywacją są tu względy bezpieczeństwa oraz chęć organizacji dobrej dla wszystkich zaangażowanych stron pracy ośrodka.

Z kilku ważnych powodów szczególnie pociechy nie powinny uczestniczyć w wizytach „dla dorosłych”, a zdarza się, że są zabierane na wizyty ginekologiczne. Rozumiemy, że czasem trudno jest znaleźć dla malucha opiekę, niemniej warto pamiętać, że dla małego dziecka, które przychodzi do ginekologa z mamą, która jest badana w sposób oczywisty, wizyta może być stresująca i niezrozumiana. Badanie ginekologiczne jest wyjątkowo intymne. Dziecko, będąc jego świadkiem, może mieć różne trudne odczucia, których ze względu ma swój wiek rozwojowy nie będzie w stanie wyrazić. Nawet jeśli nie wypowie ich na głos, nie zmienia to faktu, że może to pozostawić to negatywny ślad emocjonalny. Maluch może doświadczyć też lęku i głębokiej troski o ukochaną osobę. Nie dostarczajmy mu tych emocji, są zupełnie niepotrzebne.

Planując wizytę w TFP Fertility Vitrolive dbajmy o siebie nawzajem, nie tylko w rozumieniu bezpieczeństwa fizycznego, ale także w kontekście zdrowia psychicznego naszych podopiecznych.