16 czerwca, 2020

Zadbaj o siebie zabezpieczając swoje komórki jajowe

Zapłodnienie pozaustrojowe jest najskuteczniejszą z metod leczenia niepłodności, jednak i ono nie daje gwarancji zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Niekiedy do procedury in vitro i transferu zarodków Pary podchodzą kilka razy. Każda stymulacja, każda punkcja jajników to stres, czasowa reorganizacja życia i spore koszty.

Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności w przypadku Pacjentek, które nie przekroczyły 35 r.ż. i nie ma innych wskazań klinicznych zapłodnieniu, można poddać jedynie 6 komórek jajowych. Tymczasem niejednokrotnie tych komórek w wyniku stymulacji hormonalnej otrzymuje się więcej, lecz jako „niepotrzebne” podlegają one po prostu utylizacji.

Nie każdy wie, że nadliczbowe komórki jajowe można zachować dla siebie – zamrozić i zastosować w kolejnej procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Koszt mrożenia nadliczbowych komórek jajowych jest stosunkowo niski – to 1200,00 zł (bez względu na ich ilość). Dzięki mrożeniu zabezpiecza się swój materiał genetyczny na przyszłość i zwiększa swoje szanse na dziecko (albo rodzeństwo dla pierwszego potomka).

Zastosowanie mrożonych komórek jajowych w procedurze in vitro (ICSI-FOR) to nie tylko niższe koszty procedury, ale też mniejszy stres, uniknięcie zabiegu punkcji w znieczuleniu ogólnym i brak konieczności przyjmowania wysokich dawek gonadotropin. Pacjentka przychodzi do kliniki tylko na transfer nowopowstałego zarodka; zabieg ten jest krótki, w większości przypadków bezbolesny i nie obciąża organizmu.

Do mrożenia wybiera się jedynie prawidłowe, dojrzałe komórki jajowe. Dlatego też skuteczność metody ICSI-FOR jest wysoka i wynosi ok. 30%. W dodatku mrożenie komórek „zamraża” ich młodość, bo komórki w temperaturze ciekłego azotu zatrzymują swój metabolizm i przestają się starzeć, a – warto wspomnieć, że -im młodsza komórka jajowa, tym niższe ryzyko wad rozwojowych dziecka.

Jeśli okaże się, że Wasze in vitro zakończyło się sukcesem, zostaliście szczęśliwymi rodzicami i chcecie zrezygnować z przechowywania zamrożonych komórek jajowych, jest to jak najbardziej możliwe i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Decyzją Pacjentki komórki można poddać utylizacji, przekazać innej Parze lub oddać na cele badawcze. Jedynie co stracicie w takiej sytuacji to koszt mrożenia 1200 zł.

Drodzy Pacjenci, jedna uwaga: nie mylcie tylko komórki jajowej z zarodkiem. Zarodek powstaje w wyniku połączenia komórki jajowej i plemnika i niszczyć go nie wolno!

Warte rozważenia? Zachęcamy do rozmowy!