TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej!

TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej!

W Vitrolive wykonasz następujące zabiegi diagnostyczne w schorzeniach ginekologicznych:

Histeroskopia jest zabiegiem wykorzystywanym do oglądania wnętrza macicy w powiększeniu, przy wykorzystaniu przyrządu optycznego zwanego histeroskopem, który wprowadzony jest przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy. Przy pomocy dodatkowych instrumentów wprowadzonych przez histeroskop do jamy macicy można pobierać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonywać niektóre zabiegi operacyjne wewnątrz jamy. Pacjentkę do zabiegu kwalifikuje lekarz ginekolog na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz przezpochwowego badania ultrasonograficznego. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym dożylnym.

Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena zmian endometrium (błony śluzowej macicy) oraz wnętrza jamy macicy i ustalenie zakresu tych zmian. Badanie można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego, np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych, mięśniaków lub polipów.

Zabieg histeroskopowy wykonać można po zakończeniu krwawienia miesięcznego do połowy cyklu, czyli do około 15. dnia cyklu. U kobiet z nieprawidłowymi krwawieniami najlepiej wykonać badanie między krwawieniami lub w czasie, kiedy krwawienie jest najmniej intensywne. U Pacjentek leczonych z powodu niepłodności wskazane jest badanie biocenozy pochwy (tzw. czystości pochwy) lub badanie w kierunku zakażenia Chlamydia trachomatis. Badanie to może być wykonane w szpitalu. Schemat przygotowania do zabiegu jest ustalany indywidualnie przez lekarza w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. W dniu zabiegu Pacjentka zgłasza się na czczo. Należy przynieść ze sobą kapcie, koszulę nocną i szlafrok. Zabieg przeprowadza się w trybie hospitalizacji, najczęściej w ciągu dwóch dni. Po zabiegu Pacjentka powinna być odbierana ze szpitala przez osobę towarzyszącą.

Sprawdź cenę histeroskopii.

Histerosalpingosonografia (HyCoSy Test lub Histerosalpingokontrastografia) jest małoinwazyjnym badaniem jamy macicy oraz drożności jajowodów.

Test ma na celu przeprowadzenie oceny stanu macicy i jajowodów za pomocą ultrasonografii przezpochwowej po podaniu środka kontrastowego. Dzięki badaniu możliwa jest ocena kształtu jamy macicy, stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy zniekształcających jamę macicy, a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest diagnostyka niepłodności, kontrola drożności jajowodów, potrzeba wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy oraz ocena skuteczności dotychczasowego leczenia niedrożności jajowodów.

Zabieg histerosalpingosonografii poprzedzony jest badaniami: ginekologicznym badaniem ultrasonograficznym narządu rodnego, pH pochwy (ew. bicenozy pochwy), badaniem w kierunku
Chlamydia Trachomatis oraz CRP (białko tzw. ostrej fazy).

Badanie wykonujemy tuż po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu, średnio do 10-12 dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1 dnia krwawienia). Badania nie przeprowadza się w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet niewielkiego. Test wykonuje się po podaniu przeciwbólowych leków rozkurczowych, dzięki czemu zachowany jest większy komfort badania.

Podczas badania pacjentka kładzie się w sali zabiegowej, w fotelu ginekologicznym, na którym przyjmuje pozycję jak do klasycznego badania ginekologicznego. Po zdjęciu ubrań, dla swojego komfortu, jest przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Osoba przeprowadzająca badanie wprowadza do pochwy wziernik, następnie umieszczając w jamie macicy elastyczny cewnik, wprowadza do jamy macicy środek kontrastowy. Po usunięciu wziernika, w jamie pochwy umieszczona zostaje dopochwowa głowica ultrasonograficzna USG. Obserwacja środka kontrastującego pozwala stwierdzić drożność lub niedrożność jajowodów.

Należy pamiętać, by poinformować badającego o dacie ostatniej miesiączki, wszystkich nagle występujących dolegliwościach jak ból, duszność czy nudności.

Badanie trwa zwykle ok. 5 minut. Po badaniu pacjentka przez 20 minut powinna pozostawać pod obserwacją lekarską lub pielęgniarską. Wynik badania zostanie pacjentce przekazany w formie opisu na karcie wypisowej.

Badanie nie należy do bolesnych, możliwe jest natomiast odczuwanie dyskomfortu lub pobolewania o charakterze bólu miesiączkowego. W przypadku niedrożnych jajowodów, może być odczuwalny ból związany z wprowadzeniem środka kontrastowego.

Pencil

Aktualności

Wizyty z osobami towarzyszącymi – uważaj na swoje dziecko!

VL_news_2020_1803mini
calendar

Warsztaty dla zainteresowanych leczeniem:

pon 16 sierpnia

webinar

Zadzwoń do nas +48 91 48 64 345 |napisz do nas

Wysłanie formularza zgłoszeniowego wyraża zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), RODO.
Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów VitroLive poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z VitroLive. Administratorem danych osobowych jest VitroLive Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, przy ul. Marcina Kasprzaka 2a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.