Oznaczenie AMH to w skrócie określenie stężenia hormonu antymüllerowskiego (AMH). Jest to badanie stosowane w diagnostyce stanu zdrowia reprodukcyjnego kobiety. Wykonanie go pozwala sprawdzić potencjał płodności i przewidzieć prawdopodobny czas pozostały na to, by spontanicznie zostać mamą.

Czym jest AMH?

Sam hormon antymüllerowski jest substancją, o której kilkanaście lat temu sądzono, że pełni jedynie rolę w procesie różnicowania się płci zarodka w rozwoju płodowym w kierunku męskim. Okazało się jednak, że stężenie tego hormonu bezpośrednio odzwierciedla liczbę pęcherzyków dostępnych w jajniku, czyli tak zwaną rezerwę jajnikową, a co za tym idzie – pozwala w pewien sposób ocenić starzenie się jajników. Poznając swoje AMH dowiesz się, ile prawdopodobnie masz jeszcze przed sobą czasu na macierzyństwo.

Komu zaleca się badanie?

  • Wraz z wiekiem u kobiet dochodzi do spadku puli i jakości komórek jajowych, tym samym maleje ich zdolność do posiadania potomstwa. Wyniki badań oraz rozmowa ze specjalistą dadzą Ci pogląd, jak wygląda Twój aktualny potencjał rozrodczy oraz jak szacowane są jego zmiany w kontekście Twoich planów na macierzyństwo. Jeśli masz ponad 30 lat, warto podejść do tematu niezwłocznie.
  • Badanie oznaczenia poziomu hormonu anty-Müllerowskiego stosuje się również przed procedurami in vitro.
  • W trakcie prowadzonego już leczenia z wykorzystaniem procedur wspomaganego zapłodnienia poziom AMH jest również dobrym markerem odpowiedzi na farmakologiczną stymulację jajników.

Jak przebiega badanie?

  1. Oznaczenie AMH wykonuje się z surowicy krwi. Pobranie krwi może się odbyć o dowolnej porze dnia (nie musisz być na czczo) i niezależnie od fazy cyklu.
  2. Na poziom AMH nie ma wpływu terapia hormonalna ani antykoncepcyjna.
  3. Po umówieniu się z nami badanie zapraszamy Cię na tylko jedną wizytę w klinice, gdzie w laboratorium, w atmosferze poufności, pobierzemy Ci krew. Same wyniki laboratoryjne odbierzesz wygodnie przez Portal Pacjenta bez konieczności pojawiania się u nas ponownie.
  4. Wynik badania dostarczy informacji nie tylko na temat Twojej rezerwy jajnikowej, ale pomoże również wykwalifikowanemu specjaliście ds. płodności w rozpoznaniu ewentualnych problemów, tj. przedwczesne wygasanie funkcji jajników czy zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Wygodne pakiety – tańsza cena

Badanie AHM to świetny pierwszy krok w oszacowaniu Twojego potencjał rozrodczego, jednak – aby uzyskać pełny obraz swojej aktualnej sytuacji – zalecamy również rozważenie pełnych pakietów oceny płodności. Interpretacja ich wyniku pozwoli na pełniejszą, wiarygodną ocenę Twojego potencjału płodności.

Masz pytania związane z samym badaniem lub chcesz się umówić z nami?

Pencil

Aktualności

„Staramy się o dziecko!” – nowy cykl spotkań webinarowych TFP

VL_warsztaty_2021_war_ssod
calendar

Warsztaty dla zainteresowanych leczeniem:

wto 26 października

Co trzeba wiedzieć przed leczeniem in vitro?

Zadzwoń do nas +48 91 48 64 345 |napisz do nas

Wysłanie formularza zgłoszeniowego wyraża zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), RODO.
Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów VitroLive poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z VitroLive. Administratorem danych osobowych jest VitroLive Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, przy ul. Marcina Kasprzaka 2a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.