Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00

Histerosalpingografia (HSG)

Histerosalpingografia (HSG), czyli ocena drożności jajowodów, to badanie polegające na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz wnętrza uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu).

HSG umożliwia ocenę kształtu jamy macicy, ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium, a także ocenę przebiegu, drożności i kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych. Wykonuje się je w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia. Wskazaniem do wykonania badania są:

  • diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy
  • ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów
  • podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza.

Do wykonania HSG wymagane są wyniki badań: ginekologicznego i ultrasonograficznego narządu rodnego, rozmaz mikrobiologiczny z pochwy (tzw. ocena czystości pochwy) lub badanie w kierunku zakażenia Chlamydia trachomatis. Nie należy zapominać też o standardowych testach, tj. morfologia krótka wraz z oceną leukocytów (białych krwinek) i CRP (białko, tzw. ostrej fazy).

W dniu poprzedzającym badanie zaleca się spożycie lekkiej kolacji. Przed rozpoczęciem badania Pacjentce podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Wykonującemu badanie należy zgłosić datę ostatniej miesiączki, ewentualne uczulenia na środki kontrastowe, a w trakcie informować o wszelkich nagłych dolegliwościach (np. ból, duszność, nudności). Badanie wykonuje się tuż po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu, średnio do 10.-12. dnia (licząc od pierwszego dnia krwawienia). Nie wykonuje się go w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet w przypadku niewielkiego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy. Zwykle badanie trwa do 20 minut. Po jego zakończeniu Pacjentka powinna do dwóch godzin pozostawać pod opieką lekarską lub pielęgniarską.