Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00

Histeroskopia

Histeroskopia jest zabiegiem wykorzystywanym do oglądania wnętrza macicy w powiększeniu, przy wykorzystaniu przyrządu optycznego zwanego histeroskopem, który wprowadzony jest przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy. Przy pomocy dodatkowych instrumentów wprowadzonych przez histeroskop do jamy macicy można pobierać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonywać niektóre zabiegi operacyjne wewnątrz jamy. Pacjentkę do zabiegu kwalifikuje lekarz ginekolog na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz przezpochwowego badania ultrasonograficznego. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym dożylnym.

Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena zmian endometrium (błony śluzowej macicy) oraz wnętrza jamy macicy i ustalenie zakresu tych zmian. Badanie można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego, np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych, mięśniaków lub polipów.

Zabieg histeroskopowy wykonać można po zakończeniu krwawienia miesięcznego do połowy cyklu, czyli do około 15. dnia cyklu. U kobiet z nieprawidłowymi krwawieniami najlepiej wykonać badanie między krwawieniami lub w czasie, kiedy krwawienie jest najmniej intensywne. U Pacjentek leczonych z powodu niepłodności wskazane jest badanie biocenozy pochwy (tzw. czystości pochwy) lub badanie w kierunku zakażenia Chlamydia trachomatis. Badanie to może być wykonane w szpitalu. Schemat przygotowania do zabiegu jest ustalany indywidualnie przez lekarza w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. W dniu zabiegu Pacjentka zgłasza się na czczo. Należy przynieść ze sobą kapcie, koszulę nocną i szlafrok. Zabieg przeprowadza się w trybie hospitalizacji, najczęściej w ciągu dwóch dni. Po zabiegu Pacjentka powinna być odbierana ze szpitala przez osobę towarzyszącą.

Sprawdź cenę histeroskopii.