TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej!

TFP zyskuje nowych członków i wygląd. Troskliwa opieka pozostaje bez zmian! Czytaj więcej!

Inseminacja domaciczna (Intrauterine Insemination – IUI) polega na umieszczeniu w macicy próbki nasienia, które wcześniej zostało poddane preparatyce w warunkach laboratoryjnych. Nasienie podaje się przez cienki silikonowy cewnik. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.

Inseminację wykonuje się z zastosowaniem nasienia męża/partnera pacjentki (IUI-H), w szczególnych sytuacjach (takich jak azoospermia i brak możliwości pozyskania plemników z jądra lub najądrza) postępowaniem z wyboru jest wykonanie inseminacji nasieniem anonimowego dawcy (IUI-D).

Klasyczne wskazania do inseminacji domacicznej obejmują: zaburzenia upłynnienia nasienia, zaburzenia ejakulacji (w tym wsteczna ejakulacja), problemy ze współżyciem, czynnik szyjkowy oraz korzystanie z nasienia dawcy z uwagi na czynnik męski niepłodności.

Przeprowadzenie zabiegu wymaga wcześniejszej oceny budowy anatomicznej narządu rodnego, a w szczególności potwierdzenia drożności jajowodów. Pacjentka wraz z partnerem może podjąć decyzję o inseminacji w niepłodności nieokreślonej, przy umiarkowanym czynniku męskim oraz przy braku wskazań, a także gdy nie przeprowadzono wcześniej badania drożności jajowodów, o ile jest w pełni świadoma ewentualnych skutków swoich wyborów oraz szacowanej skuteczności procedury. Należy pamiętać, że zastosowanie inseminacji w cyklu naturalnym w leczeniu niepłodności nieokreślonej i/lub endometriozie I lub II stopnia charakteryzuje niewielka skuteczność, która jest porównywalna do postępowania wyczekującego.

Inseminację, w zależności od sytuacji klinicznej, można wykonać w cyklu naturalnym lub stymulowanym. Stymulacja owulacji przed inseminacją jest dopuszczalna i może zwiększać skuteczność zabiegu, jednak powinna być stosowana jedynie w sytuacji obecności co najwyżej 3. przedowulacyjnych pęcherzyków jajnikowych. Większa liczba pęcherzyków może znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży wielopłodowej. Przed rozpoczęciem leczenia para powinna zostać poinformowana zarówno o jego spodziewanej skuteczności, jak i możliwych powikłaniach.

Leczenie niepłodności metodą inseminacji domacicznej powinno być proponowane w maksymalnie 3. cyklach. Wykonywanie kolejnych inseminacji może być przeprowadzane na prośbę pacjenta. Należy przy tym poinformować parę, że kolejne cykle inseminacji mają niższą skuteczność niż pierwsze trzy cykle. Rutynowe podawanie progestagenów po inseminacji nie znajduje uzasadnienia w opracowaniach naukowych z wyjątkiem cykli, w których przeprowadzono stymulację gonadotropinami, tu jest uzasadnione.

Pencil

Aktualności

Wizyty z osobami towarzyszącymi – uważaj na swoje dziecko!

VL_news_2020_1803mini
calendar

Warsztaty dla zainteresowanych leczeniem:

pon 16 sierpnia

webinar

Zadzwoń do nas +48 91 48 64 345 |napisz do nas

Wysłanie formularza zgłoszeniowego wyraża zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), RODO.
Dane osobowe pozyskane w ramach formularza kontaktowego przetwarzane będą w celu rozpatrzenia przesłanego zapytania, a podstawę przetwarzania danych stanowi realizacja prawnie uzasadnionych interesów VitroLive poprzez zapewnienie możliwości kontaktu użytkowników strony www z VitroLive. Administratorem danych osobowych jest VitroLive Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, przy ul. Marcina Kasprzaka 2a.
Pozyskane dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do przetworzenia zapytania zawartego w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. W przypadku podania danych przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.