Chociaż leczenie niepłodności może być procesem długotrwałym, wymagającym zastosowania specjalistycznych metod terapeutycznych, dzisiejsza medycyna umożliwia skuteczne postępowanie, a tym samym daje Parom nadzieję na to, że doczekają się upragnionego dziecka.
Pacjenci kliniki Vitrolive objęci są kompleksową opieką diagnostyczną, laboratoryjną i medyczną. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, a metoda leczenia niepłodności wybierana jest po wywiadzie lekarskim i przeprowadzeniu szeregu badań.
Klasyczne zapłodnienie pozaustrojowe (znane pod nazwą in vitro) jest postępowaniem zalecanym po wyczerpującej diagnostyce niepłodności. Wykonuje się je w przypadkach całkowitej lub częściowej niedrożności jajowodów, w przypadku patologii nasienia, przewlekłym braku owulacji, obecności czynników immunologicznych, endometriozy, nieudanych prób inseminacji nasieniem męża lub dawcy oraz w niewyjaśnionych przyczynach niepłodności.
Jest to procedura kilkuetapowa. Po kontrolowanej hiperstymulacji jajników pozyskuje się z nich komórki jajowe. Punkcja jajników odbywa się drogą przezpochwową, najczęściej w krótkim znieczuleniu ogólnym. Następnie pobrane komórki jajowe są umieszczane w jednej szalce, razem z uprzednio pozyskanym i przygotowanym nasieniem męża lub dawcy, w celu zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa nosi nazwę zygoty. Z zygoty rozwija się zarodek. Zarodki hodowane są w laboratorium, w ściśle określonych warunkach, przez trzy do pięciu dni. Kolejnym etapem jest przeniesienie zarodka do jamy macicy. Skuteczność klasycznego IVF sięga 25-45% ciąż w przeliczeniu na transfer zarodków.
Metoda ICSI jest jednym z największych osiągnięć w leczeniu niepłodności męskiej. Istotą zabiegu jest wprowadzenie mikropipetą (pod mikroskopem) pojedynczego plemnika do dojrzałej komórki jajowej. ICSI stosuje się w znacznie obniżonej płodności męskiej (mniejsza liczba plemników w nasieniu, mniejsza ruchliwość plemników oraz dużo plemników o nieprawidłowej budowie), w niepowodzeniach klasycznego IVF (brak zapłodnienia) lub w przypadkach, w których komórki jajowe posiadają osłonkę uniemożliwiającą wniknięcie plemnika. Ponadto, w przypadku niedrożności dróg wyprowadzających nasienie, istnieje możliwość pobrania plemników z najądrza partnera (MESA – Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration, PESA – Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration) oraz w przypadkach dysfunkcji kanalików krętych – z jądra (TESE – Testicular Sperm Extraction, TESA – Testicular Sperm Aspiration). Metoda ICSI, stosowana przez doświadczonego embriologa, zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej nawet do 90%.
Zarodki uzyskiwane po IVF przenoszone są do jamy macicy zwykle w 3 dniu po zapłodnieniu. W określonych sytuacjach transfer wykonuje się w 5 dniu, tj. w stadium blastocysty. To właśnie w tym stadium dochodzi naturalnie do implantacji zarodka w jamie macicy.
Zadzwoń do nas +48 91 48 64 345 |napisz do nas