Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00

Przebieg ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Zmiany następujące w organizmie żeńskim są dostrzegalne już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Wówczas następuje intensywny rozwój zarodka. Pierwszemu trymestrowi mogą towarzyszyć nudności, brak łaknienia, drażliwość i zmęczenie. Warto wówczas postawić na wypoczynek i sen, a także zaplanować pierwszą wizytę u lekarza. Około 7 tygodnia lekarz, poprzez obraz USG będzie mógł sprawdzić, czy zarodek rozwija się prawidłowo oraz ocenić pracę maleńkiego serduszka. W tym czasie powinnaś też wykonać badanie ginekologiczne wewnętrzne oraz zalecone przez lekarza badania biochemiczne i prenatalne.

Początek czwartego miesiąca to okres, gdy zwykle ustępują nudności, częste oddawanie moczu, pojawia się za to poprawa apetytu. Brzuszek staje się coraz bardziej widoczny. W połowie II trymestru wyczuwalne są ruchy dziecka i można usłyszeć bicie jego serca. Lekarz prowadzący z VitroLive podpowie Ci, jak o siebie dbać oraz jakie badania powinnaś wykonać, aby kontrolować prawidłowy przebieg ciąży.

W ostatnim trymestrze ciąży często występują obrzęki ciała, skurcze w łydkach i intensywne powiększenie się tkanki gruczołowej piersi. Aby uniknąć zaparć, dbaj o właściwą dietę bogatą w błonnik. Sporadycznie mogą występować bezbolesne, sporadyczne skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Może też pojawić się wyciek z piersi. Bądź cierpliwa i dobra dla siebie, a roztargnienie, które Ci towarzyszy, zrzucaj na karb intensywnie działających hormonów. Pod koniec 9 miesiąca ciąży, gdy dziecko waży około 3,5 kg i mierzy około 55 cm, czeka Cię szczęśliwe rozwiązanie.

Przez cały czas ciąży bardzo ważne jest wykonywanie regularnych badań kontrolnych i prowadzenie odpowiedniego trybu życia, który z pewnością złagodzi zmęczenie i dolegliwości związane z odmiennym, błogosławionym stanem.