Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 19:00, Sobota - 9:00 - 13:00

Genetyka

Badania genetyczne wykonywane są: u Par, u których występują nawracające utraty ciąż, u Par z niewyjaśnionymi przyczynami niepłodności, z czynnikiem męskim niepłodności oraz u tych, u których po kilkukrotnym zapłodnieniu pozaustrojowym nie dochodzi do ciąży (brak zarodków lub brak implantacji).

Podstawowym badaniem jest analiza cytogenetyczna (kariotyp). Polega ona na określeniu liczby i struktury chromosomów. U zdrowego człowieka każda komórka powinna zawierać 46 chromosomów (22 pary tzw. chromosomów autosomalnych oraz 2 chromosomy płci). Jakakolwiek zmiana w obrazie kariotypu odbiegająca od normy jest przyczyną chorób o podłożu genetycznym i może być powodem niepłodności. Badanie kariotypu wykonuje się u Pacjentki i jej partnera.

W szczególnych przypadkach ocenę kariotypu można rozszerzyć o następujące badania:
• u kobiet: trombofilia (Leiden, Protrombina, MTHFR)
• u mężczyzn: 17 mutacji CFTR + 3 loci AZF, SRY, ZFY.

Materiałem do badań genetycznych jest krew żylna. Krew na badanie kariotypu pobierana jest w:
• poniedziałki (08:00-18:00)
• wtorki (08:00-11:30)
• czwartki (08:00-18:00)
• piątki (08:00-11:30)

w Centrum VitroLive przy al. Wojska Polskiego 103 w Szczecinie. Nie trzeba być na czczo, jednakże przeciwwskazaniem do analiz genetycznych jest aktywna infekcja, przyjmowanie antybiotyków, relanium i innych środków psychotropowych. Czas oczekiwania na wynik wynosi 4-6 tygodni.

Sprawdź cenę badań genetycznych.